I Ogólnopolski Przegląd Sztuki Integrującej „Super-sprawni”
18 czerwca 2023r. w naszym mieście odbył się I Ogólnopolski Przegląd Sztuki Integrującej „Super-sprawni”.
O godzinie 12:00, przed DOK w Dzierzgoniu wydarzenie uroczyście otworzyła pani burmistrz Jolanta Szewczun, wypowiadając się na temat niepełnosprawności w małym mieście, problemach i rozwiązaniach, po czym tuż obok, na skwerku, Teatr 3.5 wydał przedstawienie plenerowe dla dzieci (i dorosłych) pod tytułem „Lokomotywą”, które miało swoją premierę podczas tegorocznego dnia dziecka i jest to pierwsza z trzech premier zapowiadanych przez Teatr 3.5 w tym roku.
Następnie w sali widowiskowej wystąpiła Leokadia Laskowska – świetna recytatorka, mistrz słowa i sposobów na jego użycie. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, mieszkanka Dolnego Powiśla, konkretniej Sztumianka.
Nie zabrakło oczywiście naszych sekcji wokalnych, tanecznych oraz cheerleederek. Warsztaty Terapii Zajęciowej również zaskoczyły wszystkich świetnym przedstawieniem wokalno – tanecznym.
o godzinie 15:00 wystąpiła Mira Wójcik ze spektaklem „Zapiski z przeszłości” , opartym na prawdziwej historii ,która wydarzyła się w jednej z mazurskich wsi. Scenariusz powstał na podstawie zasłyszanych opowieści o bestialskim zamordowaniu 12 -letniej Gerdy oraz z wykorzystaniem poezji Marii Konopnickiej. Autorka postanowiła ożywić tę historię tak bardzo aktualną w dzisiejszych czasach.
W sali gimnastycznej mogliśmy obejrzeć Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych z przedstawieniem „Instytut Pana B”. Jest to gdyńska grupa teatralna, prowadzona przez Zbigniewa Biegajło, której aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Teatr, który tworzą, to nie tylko terapia, ale także działalność artystyczna otwarta na spotkania z publicznością.
Tuż po nich wystąpił Teatr Przebudzeni z przedstawieniem pod tytułem „Szatnia”.
Przebudzeni, to Zespół skupiający osobowości, których łączy wspólny cel – wyrażanie siebie na scenie poprzez własny język i na własną odpowiedzialność. Teatr, uczestnicząc w festiwalach i wydarzeniach artystycznych, burzy mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.
Po spektaklach odbył się niesamowicie ciekawy oraz rozwijający horyzonty panel dyskusyjny, a o godzinie 20:00 odbył się koncert zespołu „Na Górze”, zespół petarda, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Pełne energii rytmy porwały widzów do tańca.
Ponadto w Przeglądzie brali udział:
Paulina Szołok – rysunek intuicyjny, Centrum Wsparcia Rodziny – klub malucha, Helena Szewczyn – warsztaty artystyczne, Dzierzgońska Spółdzielnia Animacji, Iwona Czeszejko-Sochacka – wystawa, Zenon Chrześcijański – Ikony, Dom Dzienne Pobytu – wystawa. Podziękowania dla naszego sponsora, który zawsze wspiera ważne inicjatywy – Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu.
Zobacz zdjęcia na Facebooku! KLIK